Nedan alla nominerade och vinnare till
Årets Företagare och Årets Unga Företagare samt
Årets Turismföretag 2018:

Foto: Daniel Friström

Årets Företagare Stenungsund

Victoria Vedin
Fredrik Vedin
Intergate AB

www.intergate.se
 

VINNARE
Nils Klingvall
FNK VVS AB


www.fnk.nu


Tove Brander
Blommor & Sånt i Stenungsund AB
www.blommorochsant.se

Årets Unga Företagare Stenungsund

VINNARE
Frida Larsson
Emelie Falk
Emelie och Frida Fastighetsbolag AB
(Salong Novali)


Charlott Green
Salong 10
www.salong10.se


Simon Engelmark
EngelmarkS

 

Årets Turismföretagare Stenungsund
VINNARE
Michael Sean Banis, Jordhammars Herrgård

Årets Företagare Tjörn


Emelie Wijk Lundberg
SilverWijk
https://silverwijk.se/

VINNARE
Stefan Andersson
Patrik Andersson
Kållekärr Oljecentral AB

 

Andreas Johnsson
Mats Johnsson
Sörängs Radio & TV Aktiebolag
 

Årets Unga Företagare Tjörn


Kalle Ribeck
Ribeck Bygg AB
 

Tim Ottosson
Ante Ottosson
Midvåg fiskeri AB
 

VINNARE
Mikaela Bergström
Mikaela Dressage

 

Årets Turismföretagare Tjörn
VINNARE
Morgan Bråse och Per Aste Persson, Klädesholmen Seafood AB

Årets Företagare Orust


Anna-Karin Vallentin
Varekils Djurklinik AB
www.varekilsdjurklinik.com


Svenne Engelin
Fogsäljarna på Orust AB
www.fogsaljarna.se

VINNARE
Conny Jacobsson
Jan Andersson
Alcon Högtryckstvättar AB

www.alconab.com

Årets Unga Företagare Orust

Richard Olsson
RO Schakt AB

VINNARE
Magnus Skoglund
M Skoglunds Bygg AB

 

Elin Lavögård
Elins skönhet & service
(Elins Skönhetshörna)

Årets Turismföretagare Orust
VINNARE
Sofia Dannestam och Mia Nilsson, Orusts blommor

Utmärkelsen Årets Företagare och Årets Unga Företagare är ett sätt att lyfta fram goda exempel på lokalt företagande. Årets Företagare har sedan drygt 20 år delats ut på lokal och regional nivå. Årets Företagare i Sverige utses bland de 21 regionala vinnarna.

Priset ges till en företagare som visat prov på att vara extra kreativ och företagsam, och som genom sitt engagemang fungerar som en inspirationskälla och förebild för andra företagare.
Alla branscher samt företagande inom alla tjänstesektorer kan premieras.

Nominera redan nu din kandidat till 2019 Årets Företagare och Årets Unga Företagare i våra tre kommuner!
Stenungsund och Tjörn: Kontakta Lars Grenhage lars@grenhage.se
Orust:Kontakta Stig Dahlgren stig.dahlgren@damaxa.se